Като амбициозен човек, който се занимава с дигитален маркетинг, винаги търся иновацията в технологиите. Ето така се сблъсках и с нещо съвсем ново и мистериозно за мен, наречено Web3. Разбира се, на пръв поглед не обърнах сериозно внимание. Все пак, моето обучение се е състояло в рамките на платформи, виреещи в Web2 като Google, Hubspot, SEMrush и т.н.. Това е всичко, което знаех. 

Преди няколко седмици открих нещо, което отвори очите ми за технологиите и иновациите в моята област. Дотогава бях срещала терминът "блокчейн" само като нещо, което често се споменава в разгорещените крипто разговори на приятеля ми с негови крипто събеседници. 

Then came the blockchain ecosystem called the Internet Computer.

Любопитството превзе мислите ми. Вече бях заинтригувана. 

Оказа се, че това всъщност е толкова повече от някакви крипто валути със смешни имена. Също така осъзнах колко много неща все още имам да науча, защото всичко беше (и все още е) доста ново за мен. Бъдещето на интернетът стоеше пред очите ми. 

So I decided to create a dedicated blog, separate from my usual lifestyle blabbing, and get to work. My wish is to educate more digital marketers, as I dive into the blockchain universe myself. I am dedicating my project to people who find inspiration in innovation the same way as I do. Many interesting topics are coming up, so buckle up 🙂

Но как да започна? 

Да започнем от основата. Какво трябва да знаем за тази технилогия? Как е създадена и каква е нейната цел? Може ли наистина да промени дигиталния маркетинг? Как можем да се възползваме от нея? За да разбереш бъдещето, трябва да се огледаш в миналото. Нека да погледнем към историята на интернет и как ще стигнем до Web3

В началото беше мрак: Създаването на интернет.

През 70те години, щатите създават защитна система, която да управлява атомните си оръжия. Тя се състои от определен брок компютри, които са разположени в цялата държава. Идеята зад това решение е, дори и нещо да се случи (повреда, атака, лоши условия) , системата да бъде поддържана без прекъсване. 

През 1990г. се създава the World Wide Web (www). Това е едно пт първите приложения, създадени в интернет. Идеята му е да направи така, че обикновения човек да може да разчита всяко уеб съдържание с лекота. 

Web 1.0: Първи стъпки

Web 1.0 се появява с представянето на нови браузъри като Internet Explorer на Microsoft. Те предоставят нови начини за лесна навигация в интернет пространството за общия потребител. 

Интересен факт: Web 1.0 е децентрализиран. 

В този момент от развитието си, web 1.0 не се нуждае от "позволение". Това означава, че всеки човек може да създаде свой собствен уебсайт. Но web 1.0 не позволява на болшинството да споделя собствено съдържание.

Web 2.0: Началото на социалните мрежи и креативната свобода

Терминът web 2.0 се използва, за да отбележи раждането на платформи като Фейсбук, Гугъл и Туитър, които дават възможност на обикновените хора да споделят съдържание без никакви лимитации. На пръв поглед това означава креативна свобода и цялата информация от която имаме нужда, на върха на пръстите ни. Заедно с еволюцията на технологиите, идва и бумът на онлайн рекламирането. Това довежда до много всеобщи проблеми, свързани с web 2.0. Същите платформи, които ни дават тази така наречена свобода, са и тези, които събират и съхраняват цялата ни лична информация, която сме споделили с тях по една или друга причина. Само с един клик, който дава позволение сайтът, който посещаваме, да обработва нашите данни, ние вече нямаме контрол над тях. Цялата тази информация бива продадена на трети страни, които след това таргетират рекламите си към нас.

В рамките на дълго време, изскачащите банери в интернет са основен източник на реклами. Непрекъснатото нарушаване на "сърфирането" ни из интернет пространството, довежда до създаването на разширения, които блокират такива реклами. Това, разбира се, намалява доходите на много онлайн рекламни агенции, които от своя страна започват да променят стратегиите си. Те насочват вниманието си върху SEO оптимизации чрез лъжливи заглавия и дезинформация. 

Наистина ли web 2.0 е толкова лош?

Разбира се, че web 2.0 си има и добри страни, защото предлага много възможности за развитие. Помогна ни да разберем какви са следващите стъпки, които трябва да предприемем, за да бъдем успешни в дългосрочен план. Google е основния и най-сигурен начин да получим информация, защото непрекъснато обновява алгоритмите си с цел да ни предостави най-точната и важна информация във всеки един момент. Google умее да разпознае релевантната информация и да я различи от спамът на лъжливите заглавия. 

Ами ако можехме сами да разполагаме със собствената си информация? Нещо повече- ако можехме ние да решаваме с кого да я споделяме и да печелим от тези си решения?  

Разбира се, има още много въпроси, които можем да си зададем, свързани с по-общия поглед върху функциите на web2. Моята цел е да се фокусирам върху всичко, което е свързано с онлайн рекламата. 

Web 3.0:Бъдещето е светло!

Ето, че достигаме до Web3 и нуждата от елиминиране на всички притеснения, предизвикани от Web2. Най-просто казано, web3 ще ни позволи сами да контролираме личната си информация и това с кого бихме искали тя да бъде споделяна, вместо тя да бъде използвана от големи корпорации като Google и Facebook. 

Приложенията в блокчейн екосистемите гарантират повече сигурност, която в този момент не може да бъде гарантирана в web2. 

Но как блокчейн технологиите предоставят повече контрол върху личните ни данни? Те въвеждат токен икономика под формата на smart contracts. 

Представете си следното: Вие, като онлайн потребител, имате собствена история на поръчки. Ами ако можехте да превърнете тази информация в така наречения "токен" , с който можете да търгувате с маркетинг агенции, които след това да насочат правилните реклами към вас? Това е напълно възможно с развитието на web3. 

Това със сигурност е нещо, което ме впечатли изключително много още при първото четене. Очаквайте по-задълбочени статии на тази тема. 

Какво е Internet Computer и как ще допринесе за развитието на web3?

Internet Computer е първият в света публичен блокчейн, който оперира с "web speed". Революционната си технология, Internet Computer Protocol (ICP), дава силата на предприемачи и програмисти по целия свят да създават dApps (децентрализирани апликации), паниндустриални платформи, уебсайтове, NFT-та и предприемачески системи, докато предоставя нов поглед върху това какво е възможно в интернет пространството.  

По този начин, достъпът до децентрализирани апликации в web3 пространството, никога не е бил по-лесен! 

Най-важното от всичко е, че internet computer предоставя така наречената "интернет идентиност" , която оставя на заден план нуждата от потребителско име, имейл и парола. 

"Интернет идентичността" е уникален код, който се генерира при вашето създаване на профил в екосистемата на internet computer. Той може да бъде използван за достъп до всички децентрализирани апликации, намиращи се там.  

Има много и различни приложения в екосистемата на internet computer. Най-голямата социална мрежа се нарича DSCVR. Това е децентрализирана версия на Reddit, в която се свързвате със собствена аудитория, или създавате нови малки общества, свързани с общи интереси.

Друга невероятна апликация, която привлече вниманието ми е FLEEK - Децентрализирана платформа за поддръжка на уебсайтове. Като блогър, това със сигурност е нещо, което бих искала да изучавам и използвам в бъдеще. Очаквайте рубрика, в която ще се впуснем в опознаването на тази възможност.

В заключение...

The world is changing, and we should definitely pay close attention to how the Internet Computer is going to develop over the next few months. Make sure you follow my blog, as I’m planning to explore everything it has to offer and give you my honest opinion from a digital marketer’s perspective.  

Ако тази информация е привлекла вниманието ви, можете да разгледате DSCVR , за да придобиете още по-голяма представа за това какво представлява новото web3 общество и общата ни кауза да направим интернет пространството по-добро място за нас.

One Response

  1. Pingback: Marthiez | ICP

Comments are closed.